Ekonomi

ABD tüketici güveni Aralık’ta toparlandı

ABD’de Konferans Kurulu Tüketici Güven Endeksi, Aralık ayında aylık 6,9 puan artışla 108,3’e yükseldi.

Konferans Kurulu, Amerikalı tüketicilerin eğilimlerini ölçen tüketici güven endeksine ilişkin Aralık ayı verilerini yayınladı.

Buna göre Aralık ayında tüketici inanç endeksi bir önceki aya göre 6,9 ​​puan artarak 108,3 oldu.

Piyasa beklentilerinin aksine bu dönemde tüketici güveninin yüzde 101’e çıkması bekleniyordu. Tüketici güveni Kasım’da 101,4 oldu.

Amerikalı tüketicilerin mevcut iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerini yansıtan mevcut durum endeksi Aralık ayında 8,9 puan artarak 147,2’ye yükseldi. Geleceğe yönelik kısa vadeli değerlendirmeleri yansıtan beklentiler endeksi ise aynı dönemde 5,7 puan artarak 82,4 oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Conference Board Ekonomik Göstergeler Kıdemli Yöneticisi Lynn Franco, tüketici güveninde Ekim ve Kasım aylarında gerilemenin ardından Aralık ayında toparlanarak Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti.

Tüketicilerin ekonomi ve istihdama ilişkin olumlu görüşlerinin artmasıyla mevcut durum ve beklenti endekslerinin iyileştiğine dikkati çeken Franco, Aralık ayında yüzde 6,7 ile enflasyon beklentilerinin Eylül 2021’den bu yana en düşük seviyeye gerilediğini ve son dönemde akaryakıt fiyatlarında yaşanan düşüşlerin devam ettiğini söyledi. bunda önemli bir itici güç olmuştur. Taşınan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu