Ekonomi

EPDK, doğal gaz ihracat çıkış noktalarının kullanımına ilişkin usul ve esasları belirlemiştir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), doğal gaz ihracat çıkış noktalarının kullanımına ilişkin usul ve esasları belirlemiştir.

EPDK’nın Doğal Gaz İhracat Çıkış Noktalarının Kullanımına İlişkin Usul ve Esasları Hakkında Kurul Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, doğal gaz iletim şirketi, her bir ihracat çıkış noktası için uygulanacak maksimum rezerv kapasite (MAK) değerini ve ilgili dönem için rezerve edilebilecek atıl kapasiteleri, gaz yılı kapasite rezervasyonundan 60 gün önce belirlemiş, doğal gazın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı hizmeti. arz görünümlerinin güvenliği dikkate alınarak duyurulacaktır.

İletim şirketi tarafından yayımlanacak kapasite ilanında, gaz yılı içinde bakanlığın görüşü alınarak, ihraç edilecek büyüklüğün kesintili mi yoksa kesintisiz mi olacağı, mevsimsel olup olmayacağı ve değerlendirilen diğer hususlar belirtilir. gerekli.

Ayrıca iletim şirketi, bakanlığın görüşü çerçevesinde, uzun vadeli kapasite rezervasyonunun birden fazla takvim yılını kapsayacak şekilde kapasite duyurusu yapabilecek ve iletim kapasite bedelini aşağıdaki şekilde belirleyebilecektir: ilgili ihracat çıkış noktasında söz konusu süre için geçerli olacaktır.

İhracat çıkış noktalarının ortasında ise İletim Şebekesi İşletme Yönetmeliği’nin (ŞİD) kapasite devir kararları uygulanmayacak.

habercayeli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu