Haber

‘Ziraat Bankası’nın arabuluculuğu BM ve ABD’nin onayına bağlı’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun geçen hafta Ziraat Bankası’nın Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılması için ödemelere aracılık edebileceği yönündeki açıklamasına yanıt veren üst düzey bir Türk yetkili, böyle bir şeyin gerçekleşmesi için Birleşmiş Milletler (BM) ve Amerika Birleşik Devletleri’nin önceden anlaştığını söyledi. işbirliği yapmak. (ABD) onay vermesi gerektiğini dile getirdi.

İsmini vermek istemeyen Reuters haber ajansına konuşan yetkili, Ziraat Bankası’nın Rusya ile yapılacak işlemlerde aracı olabileceğini ancak “ABD ve BM’den yazılı onay ve görevlendirme” JP Morgan davası” bir koşuldur. Ziraat Bankası’nın tüm taraflar onaylamadıkça bu işe giremeyeceğini vurgulayan yetkili, Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılmasına ilişkin müzakerelerin sürdüğünü bildirdi.

Geçen yıl Temmuz ayında Türkiye ve BM’nin arabuluculuğunda imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına sadakatle ihraç edilmesini sağlıyor. Moskova geçtiğimiz günlerde iki kez uzatılan anlaşmayı bir kez daha uzatmak istemediğini açıkladı.

Türkiye, Ukrayna ve Rusya’nın savunma bakan yardımcıları, Tahıl Koridoru Anlaşması’nın devamı için ortak bir zemin bulmaya çalışmak üzere Cuma günü İstanbul’da bir araya gelecek. (DW Türkçe)

orhangaziajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu