Yaşam

Dönüş Yolculukları Neden Daha Kısa Hissedilir?

Dönüş yolculuklarının daha kısa sürdüğünü düşünenler olarak yalnız değiliz. Hatta literatürde bu “dönüş yolculuğu etkisi”(dönüş yolculuğu etkisi)”.

Elbette bu etki her durum için geçerli değil. Örneğin, acil bir telefon alırsak ve tüm odağımızı bir yere, dönüş yoluna verirsek daha kısa hissedebilir. Bire bir, rutin olarak gittiğimiz yerlerde “dönüş yolculuğu etkisini” hissetmeyebiliriz.

2011 yılında yapılan deney, konuya bazı açıklamalar getirdi.

Niels Van de Ven ve meslektaşları 2011’de “dönüş yolculuğu etkisi” üzerine birkaç deneygerçekleştirilen

Deneylerden birinde bisikletçilerden bir yolu kullanmaları istendi ve dönüşte farklı rotalardan başlangıç ​​noktasına dönmeleri istendi. Kontrol kümesindeki bisikletçiler aynı şekildegeri dönerken diğerleri farklı yollardan başlangıç ​​noktasına ulaştı.

Deney sonucunda aynı uzunluktaki farklı rotalarda seyahat eden bisikletçiler süre varsayımlarının ortasında kalmıştır. Çok fazla  küçük farkkurmak.

Bu beklentilerimizle ilgili olabilir.

Niels Van de Ven ve meslektaşları, bunu giden yolculuklarını gerçekleştirmenin bir yolu olarak tanımlıyor. beklediğimizden daha uzun Yani gidiş yolculuğu beklediğimizden uzun sürerse dönüş yolculuğunun da uzun süreceğini düşünürüz. Bu beklenti sonucunda dönüş yolculuğu bize daha kısa geliyor.

Rutin gezilerimizde(işe gitmek, pazara gitmek, aile ziyareti) ise beklentilerimiz daha gerçekçi ve “dönüş yolculuğu etkisi”ni pek hissetmiyoruz.

Çalışmayı yürüten Roy ve diğerlerinin varsayımlarından biri “zamanla ilgililik” üzerinedir.

Roy’a göre, bir iş için belirli bir zamanda bir yerde olmamız gerektiğinde, zaman alakamız yüksektir. Bu nedenle, zamanın ileriye doğru daha uzun olduğunu hissediyoruz.

Başlangıç ​​noktamızdan Dönüş yolunda zaman o kadar değerli değil ve bu yüzden etrafımızda olup bitenler tarafından dikkatimiz dağılıyor veya dikkatimiz dağılıyor. Kısacası, gelişigüzel bir yükümlülüğümüz olmadığında zaman alaka düzeyimiz düşüktür.

Başka bir varsayıma göre rota üzerinde “zaman genişlemesi” söz konusu olabilir.

İlk kez deneyimde (ilk kez bir yere gitme), uyaranlar bilinmeyen olmakBu nedenle, zamanın akışı daha yavaş görünebilir.

Bu açıklama zaman algısı üzerine yapılan çalışmalarla da desteklenmektedir. kısacası gideceğiz tanıdıkZihnimiz bu aşinalıklar sayesinde yolu daha kısa algılar.

  • Kaynaklar:Van de Ven, N., Van Rijswijk, L., & Roy, British Psychological Society, Psychology Today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu