Haber

Belçika’da LGBTİ+’lar için ‘dönüşüm terapisi’ yasaklandı

Belçika’da LGBTİ+ bireyler için ‘dönüşüm terapileri’ yasak. Yasağa rağmen bunu uyguladığı tespit edilen kişiler 2 yıla kadar hapis ve 2 bin 400 avro para cezasına çarptırılacak.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkanı’nın haberine göre, Belçika hükümetinin geçtiğimiz sonbaharda hazırladığı, LGBT bireylerin cinsiyet kimliğini veya cinsel yönelimini değiştirmeye veya bastırmaya çalışan dönüştürme terapilerini yasaklayan yasa tasarısı federal parlamento tarafından onaylandı. Diğer tüm partiler yasa tasarısı lehinde oy kullanırken, aşırı sağcı Flaman Çıkar Partisi (VB) çekimser kaldı.

Bu hatayı mesleki bağlamda yapanlar 5 yıla kadar meslekten yasaklanabilir. ‘Dönüşüm terapisi’ önermek, teşvik etmek veya reklamını yapmak da kabahat kapsamına alındı. Hükümete göre bu düzenleme, LGBTİ+ bireyleri zihinsel ve fiziksel şiddetten korumak için güçlü bir adım.

‘SERGİ AYİNİ’ SIRASINDA ÖLDÜRÜLDÜ

Fransa, Almanya, Malta, İsviçre ve İspanya’nın bazı bölgelerinde LGBTİ+ bireylere yönelik ‘terapiler’ yasaklandı. Belçika’da bu uygulamalarla ilgili baskın ve dayak ya da cinsel saldırı gibi durumlar ceza kapsamındaydı, ancak dönüştürme terapilerine yönelik genel bir yasak yoktu. Belçika’da lezbiyen Müslüman bir kadın olan Layla Achichi (18), ailesinin isteği üzerine bir ‘şifacı’ tarafından gerçekleştirilen ‘şeytan çıkarma’ sonrasında 2009 yılında öldü. Genç kadının ölümüne neden olan Othmane Galouby mahkeme tarafından suçlu bulundu ancak kaçak olduğu için cezalandırılamıyor.

Araştırmalar, bu tür uygulamaların Belçika’da hala devam ettiğini ortaya koymaktadır. Belçika Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne’un sözcüsüne göre bu konuda somut rakamlar mevcut değil. Çünkü artık yazıda başka bir yanlışlık yok, dönüşüm terapisi; Sözcüye göre yeni yasa ile bu durum değişecek ve sorun daha doğru tespit edilecek. (DIŞ HABERLER)

haber-sarikamis.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu